Angkor Wat - mistyczne serce Kambodży

Angkor Wat, mistyczne serce Kambodży i pozostałość po jednym z największych imperiów na świecie. Dlaczego miasto upadło? Co wtedy działo się w Europie?

Ania

3/27/20244 min czytać

Angkor Wat to ikoniczny kompleks świątyń znajdujący się w Kambodży, który stanowi majestatyczny przykład architektury Khmerów. Jest on największym religijnym kompleksem na świecie. Całość została zbudowana w XII wieku, a dziś jest wspomnieniem imperium Khmerów i miejscem upadku jednego z największych królestw w dziejach ludzkości. Choć pierwotnie zbudowany jako świątynia hinduistyczna dla boga Wisznu, później przekształcono go w buddyjskie miejsce kultu.

Angkor Wat to największa i najbardziej znana świątynia, czasem w skrócie stosuje się nazwę Angkor lub używa się zamiennie obu nazw - mówiąc jedziemy zwiedzać Angkor Wat, mamy na myśli jeszcze inne świątynie, chociażby Ta Prohm czy Bayon. Co za różnica zatem - czy Angkor Wat czy Angkor?

Różnica jest spora... Angkor - w skrócie - jest to nazwa ogromnego obszaru, w którym to świątynia Angkor Wat się znajduje. Obszar ten składa się z około 1000 świątyń i innych budowli, rozciągających się na imponującej powierzchni około... no właśnie, niektóre źródła mówią 200 km², a niektóre 400 km² (w tym Unesco). Zależy jaki dokładnie obszar bierzemy pod uwagę, a w jego skład wchodzą wspomniane świątynie, obszary lasów, Park Archeologiczny Angkoru, dawne miasta i zbiorniki wodne. Ta rozległa przestrzeń sprawia, że kompleks świątyń jest monumentalnym zespołem budowli, który przewyższa rozmiary wielu znanych miast. Dla porównania Angkor jest większy od Paryża, który liczy ok. 106 km².

W XV wieku miasto zostało opuszczone przez mieszkańców i na kilkaset lat zapomniane. Po odnalezieniu kompleksu w XIX wieku, odkrywców zdumiała niesamowita inżynieria wodna, która do dziś wzbudza podziw naukowców i badaczy. System wodny, który zbudowano na terenie kompleksu, to cała sieć sztucznych kanałów, grobli i rezerwuarów. Służyły one do magazynowania wody z rzek i deszczu, którą następnie kierowano na pola ryżowe. Dzięki temu systemowi, Khmerzy mogli zbierać i magazynować wodę w porze deszczowej i wykorzystywać jej nadmiar w czasie suszy, co zapewniało plony przez cały rok, a także pozwalało na kontrolowanie sezonowych powodzi.

Dzięki tym rozwiązaniom technicznym, Angkor Wat nie tylko służył jako miejsce kultu, ale także umożliwiał przetrwanie milionom obywateli tego starożytnego imperium.

Architektura świątyń jest imponująca ze względu na precyzję wykonania detali i zdobień, które przetrwały wieki. Ciekawostką jest, że planowano zbudować replikę świątyni Angkor Wat w Indiach, jednak władze Khmerskie nie zezwoliły na ten projekt. Istnieje wiele świątyń podobnych koncepcyjnie czy architektonicznie do Angkor Wat, jak chociażby Praeh Vihear na granicy Kambodży i Tajladnii, Borbodur w Indonezji czy Wat Phu w Laosie. Mówi się, że ten pierwszy mógł być inspiracją, a ten ostatni makietą dla powstałego późnej Angkor Wat, jednak nie ma na to wyraźnych dowodów.

Główna świątynia Angkor Wat znajduje się na fladze Kambodży oraz na lokalnej walucie.

To tylko mały skrót i zajawka do poznania tematu głębiej. Dlaczego miasto upadło? Polecam serdecznie dokument o tym niesamowitym miejscu: "The Lost City of the God Kings: Angkor Wat"

Istnieje mnóstwo teorii związanych z astrologicznym znaczeniem położenia głównej świątyni oraz z wykorzystaniem liczb podczas jej budowy

Niektórzy badacze twierdzą, że Angkor Wat został zaprojektowany jako obserwatorium astronomiczne, stąd jego nietypowe położenie. Podczas gdy większość świątyń Angkoru jest zorientowanych na wschód, Angkor Wat przeciwnie - na zachód. Niektórzy badacze twierdzą także, że układ kanałów i basenów wokół świątyni może być również związany z układem gwiazd.

Kolejna rzecz, to liczby. Zwraca się uwagę na obecność liczby pięć, jako istotnej w wielu aspektach. Pięć wież świątyni ma symbolizować pięć szczytów świętej góry Meru w mitologii hinduistycznej lub pięć żywiołów: ziemia, woda, ogień, powietrze i eter, co może być zgodne z koncepcją kosmicznego ładu. Liczba trzydzieści sześć to liczba schodów na zewnętrzych ścianach wieży, a także ilość kolumn w rzędach, których jest właśnie 36 - jest to przez niektórych interpretowane, jako związane z kalendarzem księżycowym - bowiem trzydzieści sześć dni to czas między dwoma pełnymi cyklami księżycowymi.

Czy to tylko teorie czy fakty, świątynia Angkor Wat jest niesamowicie imponującą budowlą, zadziwiającą swoimi rozmiarami, złożonością, układem czy rozwiązaniami technicznymi. Podczas gdy w Europie palono czarownice i szalały krucjaty, w Azji południowo - wschodniej rozkwitło wielkie imperium, którego rozwiązania techniczne i inżynieryjne, budzą podziw naukowców do dziś.

Krabi, Tajlandia, punkt widokowyKrabi, Tajlandia, punkt widokowy
Krabi, Tajlandia, punkt widokowyKrabi, Tajlandia, punkt widokowy