Co musisz wiedzieć przed podróżą do Wietnamu?

Wietnam jest bardzo długim krajem, który ciągnie się na 1600 km od północy do południa. Przez swój nietypowy kształt i rozciągłość południkową, leży on w kilku strefach klimatycznych. Niektórzy wymieniają dwie, niektórzy 3 lub nawet 4. Żeby to uprościć i nie zagłębiać się zanadto w klasyfikacje, można go podzielić na trzy główne regiony klimatyczne: północ, środek i południe.

Wietnam północny - to klimat wilgotny podzwrotnikowy - dzięki czemu można tu wyróżnić 4 pory roku - podobnie jak u nas, a w górach w czasie zimy, może nawet spaść śnieg. Najzimniej jest w styczniu, a najcieplej w lipcu - podobnie jak w Polsce.

Wietnam środkowy - to klimat zwrotnikowy z wyraźną porą suchą i deszczową, która trwa dosyć krótko, bo od września do grudnia (okolice Da Nang).

Wietnam Południowy - to klimat bardziej tropikalny. Tutaj przez cały rok panują wysokie temperatury, a deszcze padają mniej więcej od maja do października.

Dlatego jeżeli macie w planach zobaczyć cały kraj za jednym zamachem, sprawdźcie dokładnie pogodę wcześniej, aby odpowiednio się spakować. Może się zdarzyć tak, że Sajgonie będzie ponad 30 stopni, a w Hanoi przywita Was temperatura o połowę mniejsza i trochę zmarzniecie. Na zdjęciu - my w SaPie w marcu oraz my w Da Nang... dzień później.

Wietnam, a właściwie Socjalistyczna Republika Wietnamu, to jeden z piękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów w Azji Południowo-Wschodniej. Od naszej pierwszej podróży, aż do teraz, nieustannie bije się z Tajlandią o podium o najlepszy kraj do podróżowania i do życia.

Wietnam - a właściwie Socjalistyczna Republika Wietnamu, to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na wschodnim skraju Półwyspu Indochińskiego.

Graniczy z Chinami na północy, Laosem na zachodzie i Kambodżą na zachodzie i południu. Na wschodzie graniczy z Morzem Południowochińskim.

Jeżeli chodzi o powierzchnię, Wietnam ma 331 212 km² i jest nieznacznie większy pod tym względem od Polski. Jeżeli jednak chodzi o ludność, to tutaj widać już sporą różnicę, ponieważ populacja Wietnamu przekroczyła 100 milionów osób.

Wietnam jest bardzo zróżnicowanym krajem jeżeli chodzi o rzeźbę terenu. Około 30% powierzchni stanowią góry, a około 45% wyżyny. Na północnym-zachodzie, przy granicy z Laosem i Chinami znajdują się wysokie góry z najwyższym szczytem w całych Indochonach - Fanspian, który mierzy 3143 m n.p.m. W środkowym Wietnamie mamy niższe Góry Annamskie, które charakteryzują się stromymi zboczami, także wyżyny i niziny i doliny rzek Han czy Thu Bon. Na południu mamy rozległą Deltę Mekongu, która jest jednym z najważniejszych obszarów rolniczych w kraju, znana przede wszystkim z upraw ryżu. Do tego mamy bardzo długie wybrzeże o długości około 3,260 kilometrów, ciągnące się od Zatoki Tonkińskiej na północy po Zatokę Tajlandzką na południu

GDZIE LEŻY WIETNAM

POGODA - KIEDY LECIEĆ DO WIETNAMU?

wietnam pogoda
wietnam pogoda

Mówiąc w bardzo dużym sktócie, w Wietnamie występują dwie główne pory roku - pora sucha (listopad-kwiecień na północy i południu, marzec-sierpień w środkowej części kraju) oraz pora deszczowa (maj-październik na północy i południu, wrzesień-luty w środkowej części).

Tak jak Wam nieco wspominałam już WCZEŚNIEJ, Wietnam jest tak długim i zróżnicowanym pod względem ukształtowania terenu krajem, że nie w całym kraju przez cały rok panuje takie same nasłonecznienie. W tym samym miesiącu można smażyć się na słońcu na południowych plażach, jak i zmarznąć w górach na północy.

PÓŁNOC - (Hanoi, SaPa, Ninh Binh, Zatoka Ha Long)

Region ten charakteryzuje się najbardziej zróżnicowanymi temperaturami. Wyróżniamy tu 4 pory roku, podobnie jak w Polsce: ciepłą, ale wilgotną wiosnę (luty-kwiecień), gorące ale deszczowe lato (maj-sierpień), chłodną i wietrzną jesień (wrzesień-listopad) oraz chłodną i suchą zimę (grudzień - styczeń).

Temperatury w lecie mogą nawet przekraczać 38°C , a średnie temperatury w zimie spadają nawet do 8°C . Na północy - w górach - zdarzają się nawet temperatury poniżej zera oraz opady śniegu. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, a najzimniejszym - styczeń.

Kiedy jechać na północ Wietnamu? - Najlepiej na wiosnę lub na jesień.

ŚRODEK - (Hue, Da Nang, Hoi An, Nha Trang, Da Lat)

Centralna część Wietnamu jest dość spora i tutaj wyróżnia się dwie lub 3 stefy klimatyczne - ale umówmy się - im bliżej północy, tym pogoda zbliżona do północy, im bliżej południa, tym... wiadomo. Generalnie na środku Wietnamu wyróżniamy 2 główne pory roku - deszczową i suchą. Pora sucha trwa dość długo, bo mniej więcej od połowy stycznia, aż do sierpnia. Wrzesień i październik to na papierze najgorsza pora na odwiedzenie tych terenów, ze względu na możliwe sztormy i tajfuny. Deszczowa pora zaczyna się właśnie we wrześniu i powoli słabnie, trwając do stycznia.

Kiedy jechać do środkowego Wietnamu? W zasadzie cały rok - poza jesienią. Najlepsza pogoda panuje od marca do maja.

POŁUDNIE - (Phu Quoc, Ho Chi Minh City, Delta Mekongu)

Na południu panuje najbardziej typowy klimat monsunowy z wysokimi temperaturami przez cały rok. Istnieją dwie pory roku: sucha (listopad-kwiecień) i deszczowa (maj-październik). Temperatury wahają się tutaj od 25 do 35°C przez cały rok, z naciskiem na górne widełki. Najzimniej jest w grudniu.

Kiedy jechać do południowego Wietnamu? Najlepiej od grudnia do lutego. Należy unikać miesięcy od czerwca do września, ponieważ podczas mogą występować tajfuny i podtopienia.

Kiedy pierwszy raz lecieliśmy do Wietnamu, wybraliśmy przełom kwietnia i maja. Jeżeli chcecie zwiedzić cały Wietnam za jednym zamachem, wydaje się to być najlepszą opcją. W Hanoi było 21 - 25°C (tak na bluzę albo bez, jak się zgrzejesz), w Ha Long Bay idealne temperatury na krótki rękawek, w Da Nang i Hoi An była idealna pogoda na plażowanie, a w Sajgonie klasycznie - gorąco i parno i kilka razy popadało.

Nasze doświadczenia pogodowe

Kolejny raz byliśmy na Phu Quoc na przełomie czerwca i lipca - padało przez większość dnia, jednak zdarzały się też słoneczne dni i nawet trochę poplażowaliśmy. Pogoda była jednak bardzo nieprzewidywalna i w kilka minut z czystego nieba potrafiło zrobić się posępne, jak z jakiegoś filmu katastroficznego, a schowanie się pod dachem niewiele dawało, bo ściana deszczu była tak silna, że krople odbijały się od wszystkiego i byliśmy cali mokrzy - nawet siedząc w barze pod wiatą. My byliśmy tu miesiąc, ale gdybyśmy jechali na 2 tygodnie na wakacje, mega byśmy się wkurzyli. Bierzcie to pod uwagę, planując wakacje.

Nasz trzeci raz w Wietnamie był na przełomie marca i kwietnia. Przylecieliśmy z Tajlandii, zatem zmarzliśmy w 20 stopniach w Hanoi (wieczorami było ok. 17) i siąpił taki mały wkurzający deszczyk i było dużo mgły. Im dłużej jednak byliśmy, tym słoneczniej się stawało. W SaPa było okrutnie zimno przez większość czasu. Temperatura wahała się od 14 do 17°C, ale na szczęście to przewidzieliśmy i zakupiliśmy czapki zimowe i super oryginalne kurtki NorthFace. Codziennie wieczorem braliśmy też gorącą kąpiel w wannie i przy okazji ocieplaliśmy nasz pokoik oparami z wody ;) W Ninh Binh przemokliśmy, a w Da Nang temperatura - jak zwykle - była idealna.

train street hanoi
train street hanoi
zatoka Ha Long
zatoka Ha Long
tunele Cu Chi
tunele Cu Chi
plaża Phu Quoc
plaża Phu Quoc
Ninh Binh Trang An
Ninh Binh Trang An

Nasz czwarty i piąty raz w Wietnamie to 6 miesiący w środkowym Wietnamie od czerwca do listopada (jeszcze jesteśmy) 2024 r. Był to piękny czas. W czerwcu i lipcu było bardzo gorąco, a słońce świeciło niemal cały czas. W sierpniu i wrześniu było bardzo przyjemnie, dopiero w październiku zaczęły pojawiać się deszcze. Nie ominęły nas ulewy, silne wiatry, dostaliśmy lekkim rykoszetem tajfunu oraz odczuliśmy jedno niewielkie trzęsienie ziemi. Jest 26.10.2024. i właśnie zbliża się do nas jakieś tajfunisko. Zobaczymy co przyniosą prognozy. Jeżeli chodzi jednak o temperatury - w październiku mamy przyjemne 26 - 28 stopni, czasem powiewa nawet przyjemnie chłodny wiaterek, co jest niesamowitym ukojeniem po letnich upałach.

KRWAWA HISTORIA WIETNAMU

Wietnam to kraj o dość burzliwej historii. Znaczący wpływ na kształtowanie się kraju miało panowanie chińskie, które rozpoczęło się w II wieku p.n.e., i trwało ponad 1000 lat. Chińskia okupacja miała ogromny wpływ na rozwój wietnamskiej kultury, administracji oraz systemu prawnego. Chińska administracja wprowadziła system egzaminów urzędniczych, konfucjańskie wartości czy też rozwój rolnictwa opartego na irygacji. Mimo chińskiej kontroli, Wietnamczycy nigdy nie przestali dążyć do niezależności i często dochodziło do lokalnych powstań. W 938 roku, po zwycięskiej bitwie nad rzeką Bạch Đằng, Wietnam uzyskał niepodległość od Chin. Nastąpił okres kształtowania się wietnamskiego państwa feudalnego z wieloma dynastiami, które miały znaczący wpływ na rozwój kraju. Do najważniejszych dynastii należały:

  • Dynastia Lý (1009–1225) - to czas stabilizacji i rozwoju, kiedy to ukształtowano wczesne struktury państwowe i promowano buddyzm.

  • Dynastia Trần (1225–1400) - to okres rozwoju wojskowego i kulturalnego, znanego z obrony przed inwazjami mongolskimi w XIII wieku.

  • Dynastia Lê (1428–1788) - swoisty "Złoty Wiek" Wietnamu, charakteryzujący się rozwojem prawa, edukacji oraz sztuki i literatury.

Początki wpływów europejskich i kolonizacja

Od XVII wieku Wietnam był podzielony na różne regiony kontrolowane przez rywalizujące klany, takie jak Trịnh w północnym Wietnamie i Nguyễn w południowym Wietnamie. Wewnętrzne konflikty między nimi osłabiły kraj, co ułatwiło europejskim mocarstwom kolonizację. To właśnie w XVII w. wraz z przybyłymi tu misjonarzami katolickimi, zaczął się czas uzależnienia Wietnamu od Francji. Znaczący wpływ polityczny Francji rozpoczął się w połowie XIX wieku. W 1858 roku Francja rozpoczęła inwazję, która ostatecznie doprowadziła do ustanowienia kolonii zwanej Indochinami Francuskimi w 1887 roku. Obszar ten obejmował również Laos i Kambodżę. Francuska kolonizacja trwała przez kolejne stulecia, aż do II wojny światowej, kiedy to w tej części Azji nastąpiła okupacja japońska, która osłabiła nieco francuskie rządy. Okupacja japońska trwała pięć lat, aż do 1945 roku, kiedy to Japończycy wycofali się powodu przegranej wojny. Ho Chi Minh wraz ze swoim ugrupowaniem Việt Minh, które było koalicją antykolonialną, wznowiło działania na rzecz niepodległości Wietnamu. Dokładnie w sierpniu 1945 roku, Ho Chi Minh ogłosił niepodległość Wietnamu i utworzył Demokratyczną Republikę Wietnamu (DRV), której rząd tymczasowo siedzibę miał w Hanoi.

Pierwsza Wojna Indochińska (1946–1954)

Ponowne problemy zaczęły się już rok później, kiedy to Francuzi próbowali odzyskać kontrolę nad swoimi byłymi koloniami w Indochinach. Pierwsze starcia miały miejsce pod koniec 1946 r., co zainicjowało pierwszą wojnę indochińską. Walki były bardzo brutalne. Kulminacyjnym punktem konfliktu była bitwa pod Điện Biên Phủ w 1954 roku, gdzie siły Việt Minh odniosły zdecydowane zwycięstwo. Francja podpisała porozumienie genewskie, kończące wojnę i zgodziła się na podział Wietnamu na komunistyczną północ (Demokratyczna Republika Wietnamu) i antykomunistyczne południe, nadal zależne od Francji (Republika Wietnamu).

Wojna Wietnamska (1955–1975)

Podział Wietnamu nie zakończył konfliktu, a jedynie zainicjował kolejny etap wewnętrznej walki. W latach 1957-1975 trwała wojna wietnamska, znana również jako Druga Wojna Indochińska, pomiędzy Wietnamem Północnym wspieranym przez państwa komunistyczne a Wietnamem Południowym popieranym przez USA. Zaczęło się od dyskryminacji na tle religijnym, a także protestów, których kulminacyjnym punktem było samospalenie mnicha w 1963, co przyciągnęło uwagę międzynarodową, a także Incydent w Zatoce Tonkińskiej w 1964 roku doprowadził do pełnoskalowej interwencji militarnej USA. Wojna charakteryzowała się intensywnymi bombardowaniami i dużą liczbą ofiar wśród cywilów. Jest to jeden z najbardziej znaczących i kontrowersyjnych konfliktów zimnowojennych. Kluczowe strony konfliktu to:

  • Wietnam Północny - kierowany przez Ho Chi Minha i wspierany przez Związek Radziecki oraz Chiny. Dążył do zjednoczenia Wietnamu pod rządami komunistycznymi.

  • Wietnam Południowy - na czele z prezydentem Ngô Đình Diệm (do 1963), a później szeregiem liderów wojskowych, wspierany przez Stany Zjednoczone i inne państwa antykomunistyczne.

  • Narodowy Front Wyzwolenia Południowego Wietnamu (NLF) - znany jako Wietkong, to komunistyczna grupa partyzancka z Południa, której celem było obalenie rządu południowowietnamskiego i wspieranie zjednoczenia z Północą.

USA początkowo wspierały Wietnam Południowy poprzez pomoc wojskową i doradztwo, jednak po incydencie w Zatoce Tonkińskiej w 1964 roku (gdzie niszczyciel USS „Maddox” miał zostać zaatakowany przez północnowietnamskie torpedowce), zaangażowanie to znacznie się zwiększyło. Kongres USA przyjął Rezolucję z Zatoki Tonkińskiej, która dała prezydentowi Lyndonowi B. Johnsonowi niemal nieograniczone prawo do prowadzenia działań wojennych. Szacuje się, że w latach szczytowych (1968-1969) w Wietnamie stacjonowało ponad 500,000 amerykańskich żołnierzy. Wojna charakteryzowała się intensywnymi operacjami bombowymi (np. operacja Rolling Thunder), czy walką w dżungli.

Ostatecznie, po podpisaniu porozumień pokojowych w Paryżu w 1973 roku i wycofaniu się wojsk amerykańskich, siły Północy zdobyły Sajgon w 1975 roku, co oznaczało zjednoczenie kraju pod komunistycznym rządem.

Wojna wietnamska była tragiczna w skutkach. Spowodowała ogromne zniszczenia, do dziś niepoliczalne straty ludzkie oraz ekologiczne (np. użycie przez USA defoliantu Agent Orange). W USA wojna wywołała szeroką debatę publiczną, protesty antywojenne i kryzys polityczny, znacząco wpływając na amerykańską politykę zagraniczną i całe społeczeństwo.

Wojna wietnamsko-kambodżańska

To ostatni krwawy konflikt, w którym brał udział Wietnam. Była to wojna z reżimem Czerwonych Khmerów w Kambodży. Trwała ona od końca lat 70. XX wieku do początku lat 90., choć główna faza wojny zakończyła się w 1979 roku. Konflikt miał swoje korzenie w głębokich antagonistycznych relacjach historycznych między dwoma narodami oraz w politycznym chaosie, który ogarnął region Indochin po wycofaniu się USA z Wietnamu. Po przejęciu władzy w Kambodży w 1975 r. przez reżim Czerwonych Khmerów, kierowany przez Pol Pota, kraj pogrążył się w brutalnej dyktaturze. Reżim ten dążył do stworzenia utopijnego, komunistycznego społeczeństwa agrarnego, co wiązało się z masowymi czystkami, relokacjami ludności i ekstremalnym ludobójstwem, którego skutki w Kambodży widoczne są do dziś. Czerwoni Khmerzy, nieufni wobec Wietnamu, który po zjednoczeniu w 1976 roku przyjął socjalistyczny model zarządzania, rozpoczęli serię napaści na wietnamskie wsie przygraniczne. Ataki te, często niezwykle brutalne, doprowadziły do masowych mordów cywilów. W odpowiedzi na te prowokacje, w grudniu 1978 roku Wietnam zdecydował się na inwazję na Kambodżę, mając na celu obalenie reżimu Czerwonych Khmerów. W styczniu 1979 roku, po krótkiej, lecz intensywnej kampanii wojskowej, Wietnam zdołał obalić reżim Czerwonych Khmerów, zajmując stolicę Kambodży, Phnom Penh. Na czele nowo utworzonego rządu kambodżańskiego stanął Heng Samrin, lider marionetkowego rządu wspieranego przez Wietnam. Chociaż formalnie wojna zakończyła się w 1979 roku, konflikt i niestabilność w regionie trwały aż do początku lat 90. Czerwoni Khmerzy kontynuowali działania partyzanckie z baz w dżungli, a ich obecność i wpływy zanikły dopiero po zawarciu porozumień pokojowych w 1991 roku i utworzeniu misji ONZ w Kambodży (UNTAC). Obecność Wietnamu w Kambodży była źródłem napięć międzynarodowych, zwłaszcza z Chinami, które wsparły Czerwonych Khmerów zarówno politycznie, jak i militarnie. Konflikt ten przyczynił się również do izolacji Wietnamu na arenie międzynarodowej w kolejnych latach. Wojna wietnamsko-kambodżańska była jednym z najkrwawszych konfliktów w historii regionu

Zjednoczenie i Reformy Đổi Mới (od 1976)

Po tych wszystkich krwawych wojnach, zmiany nie były łatwe. Kraj zmagał się z dość dużą izolacją międzynarodową i problemami gospodarczymi. W 1986 roku partia komunistyczna rozpoczęła program reform gospodarczych znanym jako Đổi Mới - czyli „Odmłodzenie”. Reformy te miały na celu transformację z gospodarki centralnie planowanej w kierunku gospodarki rynkowej, zachowując przy tym socjalistyczny system polityczny i otwierając Wietnam na globalne rynki i inwestycje zagraniczne. Przeprowadzono reformę rolniczą, z prawem do wynajmowania ziemi rolnikom na długie okresy, sprywatyzowano niektóre przedsiębiorstwa, a także wprowadzono systemy cen rynkowych dla większości towarów, zwiększono inwestycje jeżeli chodzi o infrastrukturę, co miało na celu poprawę warunków życia, stworzenie lepszych warunków dla rozwoju przemysłu i turystyki, a także przyciągnięcie inwestycji zagranicznych.

Wpółczesność

Obecnie Wietnam dynamicznie się rozwija, przekształcając się z gospodarki opartej głównie na rolnictwie w coraz bardziej zindustrializowany i zglobalizowany kraj. Miasta takie jak Hanoi i Ho Chi Minh stają się nowoczesnymi metropoliami z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą, edukacją oraz kulturą. Mimo szybkiego wzrostu gospodarczego, Wietnam stoi przed wieloma wyzwaniami, w tym nierównościami społecznymi, degradacją środowiska, czy korupcją. Przed tym krajem jeszcze długa droga, jednak mimo wielu braków, z roku na rok można zaobserować coraz lepsze życie zwykłych mieszkańców, dostęp do edukacji oraz bogacące się społeczeństwa. Wzrost gospodarczy w miastach przyciąga młodych ludzi z całego kraju, szukających lepszych możliwości edukacyjnych i zawodowych. Coraz więcej młodych ludzi bardzo dobrze rozmawia po angielsku oraz studiuje. Należy jednak pamiętać, że mimo urbanizacji, znaczna część populacji Wietnamu wciąż mieszka na obszarach wiejskich, gdzie głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo. Życie na wsi jest mniej dynamiczne, ale silnie związane z tradycją, tak ważną dla Wietnamczyków. Wiele rodzin uprawia ryż, warzywa i owoce, co często odbywa się w ramach małych, rodzinnych gospodarstw. Społeczności wiejskie są zazwyczaj blisko zintegrowane, z silnym poczuciem wspólnoty i współzależności, a w niektórych miejscach zdarza się, że dorośli ludzie nie umieją czytać ani pisać.

Polecam obejrzeć ciekawy dokument o tym kraju od Good Times Bad Times.

Wietnam jest socjalistyczną republiką jednopartyjną, w której dominującą rolę pełni Komunistyczna Partia Wietnamu (KPW) z jednoizbowym parlamentem - Zgromadzeniem Narodowym. Głową państwa jest prezydent wybierany przez parlament na pięcioletnią kadencję. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, z premierem na jego czele.

USTRÓJ

RELIGIA

Opowiadanie o religii w Wietnamie, jest tak samo trudne, jak o jego historii... a więc...

Wierzenia Wietnamczyków są dość skomplikowane, to dość złożone połączenie wielu religii oraz systemów filozoficzno-etycznych. Wietnamczycy praktykują wiele religii i wierzeń, które są często przenikające się nawzajem, co wynika z synkretyzmu kulturowego, charakterystycznego dla tego regionu. (Synkretyzm to zjawisko, w którym elementy różnych tradycji religijnych są mieszane, tworząc nowe systemy wierzeń.. Ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy różne kultury lub religie wchodzą w interakcje w wyniku migracji, podbojów czy handlu).

Buddyzm

Buddyzm jest najbardziej rozpowszechnioną religią w Wietnamie, szczególnie wśród etnicznych Kinh (Wietnamczyków). Może to być ok. 15% całego społeczeństwa.

Katolicyzm

Katolicyzm został wprowadzony do Wietnamu przez europejskich misjonarzy w XVI wieku i jest drugą co do wielkości religią w kraju. Wspólnota katolicka w Wietnamie jest aktywna, choć czasami napotyka na trudności ze względu na ograniczenia narzucane przez rząd komunistyczny, który preferuje silniejszą kontrolę nad zorganizowanymi religiami. Mimo wszystko, Wietnam ma jedną z największych społeczności katolickich w Azji Południowo-Wschodniej i można tutaj spotkać naprawdę wiele kościołów, a nawet kapliczek na domach.

Konfucjanizm i Taoizm

Konfucjanizm i taoizm mają długą historię w Wietnamie, wpływając na kulturowe, społeczne i polityczne normy społeczeństwa. Konfucjanizm, z jego naciskiem na etykę, hierarchię i poszanowanie dla tradycji, miał znaczący wpływ na wietnamskie systemy edukacyjne i rządowe przez wiele stuleci. Taoizm wprowadza elementy metafizyczne i mistyczne, które są popularne w lokalnych praktykach duchowych.

Cao Đài

Cao Đài to synkretyczna religia, która powstała w Wietnamie w latach 20. XX w. Łączy elementy buddyzmu, chrześcijaństwa, taoizmu, islamu oraz lokalnych wietnamskich wierzeń. Cao Đài podkreśla ideał uniwersalnej tolerancji i jedności wszystkich religijnych tradycji. Ta unikalna religia jest praktykowana przez około 2.5% Wietnamczyków, głównie w południowych prowincjach kraju.

Hòa Hảo

Hòa Hảo to religia, która powstała w Wietnamie w pierwszej połowie XX wieku, jako forma buddyzmy. Hòa Hảo podkreśla bezpośredni kontakt z naukami Buddy, minimalizację formalności religijnych i nacisk na praktyczne aspekty życia duchowego, jak dobre uczynki w życiu codziennym, pracowitość, uczciwość oraz pomoc innym. Członkowie tej wspólnoty często odprawiają modlitwy i rytuały w swoich domach zamiast w tradycyjnych świątyniach, co jest odzwierciedleniem zasad prostoty i osobistej pobożności. Ma znaczącą liczbę wyznawców (ok. 1,5%) głównie w południowym Wietnamie, szczególnie w delcie Mekongu.

Animizm i tradycyjne wierzenia ludowe

Tradycyjne wierzenia animistyczne i praktyki ludowe są nadal powszechne, zwłaszcza wśród mniejszości etnicznych i w obszarach wiejskich. Te praktyki często obejmują kult przodków, duchów natury i lokalnych bóstw, które są uważane za wpływające na codzienne życie i dobrobyt.

Brak wyznania

Chociaż konstytucja Wietnamu gwarantuje wolność wyznania, w praktyce rząd utrzymuje ścisłą kontrolę nad działalnością religijną, regulując organizacje religijne, monitorując ich działania i promując ateizm. Organizacje religijne muszą uzyskać zgodę od państwa na swoje działania, a liderzy religijni często są pod nadzorem. Być może z tego powodu, znaczna część Wietnamczyków nie identyfikuje się z żadną religią, a inne religie stanowią promil.

JĘZYK

Oficjalnym językiem Wietnamu jest wietnamski (znany jako "tiếng Việt"), który należy do rodziny języków austroazjatyckich. Wietnamczycy używają pisma opartego na alfabecie łacińskim, wprowadzonym przez misjonarzy. Nie ma tutaj charakterystycznych "szlaczków", jak w języku tajskim czy khmerskim. Jest to język tonalny, co oznacza, że ton, w którym wypowiadane są sylaby, może zmieniać znaczenie słów.

Łapcie kilka podstawowych zwrotów:

  • Xin chào (sin chow) - Cześć

  • Tạm biệt (tam byet) - Do widzenia

  • Cảm ơn (gam un) - Dziękuję

  • Tôi không hiểu (toy khom hee-u) - Nie rozumiem

  • Vâng (vang) - Tak

  • Không (khom) - Nie

  • Tôi tên là... (toy ten la...) - Nazywam się...

  • BONUS! Tra to herbata po wietnamsku, ale po angielsku to już nie wiem tak na 100% patrząc na to zdjęcie 😉

WALUTA

Waluta obowiązująca w Wietnamie to dong wietnamski (VND). 10 000 VND = ok. 1,50 zł (stan na maj 2024 roku). Banknotów jest dość spoto, obejmują one nominały od 100 do 500,000 VND. Najczęściej używane nominały to 10,000, 20,000, 50,000, 100,000, 200,000 i 500,000 VND. Monety są rzadko używane, ale nominalne wartości to 200, 500, 1000, 2000 i 5000 VND.

Spora liczba zer może początkowo dezorientować, zatem moja dobra rada - zasłaniajcie 3 ostatnie zera. Macie wtedy 10, 50, 100 itd. W ten sposób nie pomyli Wam się banknot 50 000 VND z 500 000 VND (a to znacząca różnica). Nie starajcie się pamiętaj kolorów - i tak Wam się pomiesza.

KARTA SIM - INTERNET

Najwygodniej kupić kartę SIM zaraz po przylocie. Na lotniskach w Hanoi, Ho Chi Minh City i innych dużych miastach znajdziesz kioski sprzedające karty SIM, w naprawdę uczciwych cenach. Za ok. 50 zł możesz nabyć kartę SIM z nielimitowanym internetem na cały miesiąc. Kupując kartę na lotnisku, możesz od razu zamówić Graba i nie ryzykować jazdy z taksówkarzami, którzy uwielbiają kosić turystów na kasę. Poza lotniskiem można oczywiście kupić kartę sim w oficjalnych punktach sprzedaży operatorów komórkowych czy w sklepach z elektroniką.

Viettel - największy operator w Wietnamie, znany z doskonałego zasięgu, szczególnie na obszarach wiejskich. Polecamy serdecznie!

Vinaphone - drugi co do wielkości operator, oferujący dobre pakiety danych i szeroki zasięg.

Mobifone - jeden z najstarszych operatorów, oferujący równie dobre usługi.

WIZA DO WIETNAMU

Wiza Elektroniczna (e-wiza)

Najwygodniejszym i najprostszym sposobem na uzyskanie wizy (turystycznej) jest wiza elektroniczna. Jak to zrobić?

Krok 1 - dokumenty

  • Paszport - ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu

  • Zdjęcie paszportowe - w formacie JPG lub PNG, na białym tle

  • Informacje o podróży - adres miejsca pobytu w Wietnamie, daty przyjazdu i wyjazdu

Krok 2 - złożenie wniosku online

Wejdź na oficjalną stronę Wietnamu do składania wniosków o e-wizę: https://immigration.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu i wypełnij formularz online, podając wymagane informacje oraz załączając skan paszportu oraz zdjęcie.

Opłać wniosek kartą kredytową lub debetową. Opłata wynosi 25 USD za wizę jednokrotnego wjazdu i 50 USD za wizę wielokrotnego wjazdu.

Krok 3 - oczekiwanie na zatwierdzenie

Zatwierdzenie e-wizy trwa zazwyczaj do 3 - 5 dni roboczych. Po zatwierdzeniu, otrzymasz e-mail z e-wizą. Wydrukuj ją i zabierz ze sobą. Miej ją przy sobie zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe z kraju.

Wiza w ambasadzie

Jeśli wolisz uzyskać wizę przed wyjazdem, możesz złożyć wniosek w ambasadzie Wietnamu w Polsce.

Krok 1 - dokumenty

  • Paszport - ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu

  • Zdjęcie paszportowe - w formacie 4x6 cm

  • Formularz wizowy - dostępny na stronie ambasady lub w siedzibie ambasady

Krok 2 - złożenie wniosku

  • Wypełnij formularz wizowy

  • Udaj się do ambasady Wietnamu w Warszawie, ul. Resorowa 36, 02-956 Warszawa

  • Złóż wniosek osobiście lub wyślij pocztą wraz z paszportem, zdjęciem i opłatą wizową (opłata różni się w zależności od rodzaju wizy)

Krok 3 - odbiór wizy

Po kilku dniach (zwykle do 5 dni roboczych), odbierz paszport z wizą lub poczekaj na jego dostarczenie pocztą.

P A M I Ę T A J

  • Do Wietnamu nie wjedziemy bez wcześniejszego aplikowania o wizę (dokładnie nazywa się to promesą wizową, bo wizę wbijają Wam przy przekraczaniu granicy).

  • Nie aplikuj o wizę na ostatnią chwilę. W przypadku pomyłki, błędu w przetwarzaniu wniosku, błędu w płatności czy nawet literówki, konieczne będzie ponowne wypełnienie wniosku. Sprawdź także czy w momencie aplikowania nie odbywają się jakieś święta państwowe, podczas których urzędnicy mają wolne. Wietnam - tak jak my ma wolne 1/3 maja itd.

  • Obcenie jest też możliwość wjazdu na 90 dni, są także agencje, które pomagają w wyrobieniu takiej wizy. Cały proces jest jednak bardzo intuicyjny, ważne aby nie popełnić błędu, aby nie cofnęli Wam wniosku.

Zabierałam się za ten Wietnam, jak sójka za morze... Ciężki to kraj do opisania. Jednak jest on jednak niesamowicie ciekawy, tak jak jego historia i niesamowita różnorodność - czy to pod względem geograficznym czy kulturowym. Zapraszam Was serdecznie na naszego instagrama, gdzie możecie zobaczyć materiały z naszych poprzednich podróży do tego kraju. Już niedługo tam wracamy, więc znów będzie co oglądać 😉

Dzięki, że wpadłeś/aś. Jeżeli uważasz, że treści są dla Ciebie przydatne, odwdzięcz się małą kawką lub daj znać poprzez udostępnienie na swoich mediach społecznościowych.

Będzie nam miło, jeżeli zaobserwujesz nasz na instagramie oraz na facebooku. Staramy się przekazywać jak najbardziej aktualne treści - nie tylko z Tajlandii, ale także z innych krajów, które odwiedzamy. 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu swojej własnej podróży do Tajlandii, napisz do nas, chętnie pomożemy Ci zaoszczędzić sporo kasy. 😊

Jeżeli szukacie wycieczek zorganizowanych w Wietnamie, zapraszam serdecznie do skorzystania z naszego linku w GetYourGuide. Dzięki temu my możemy otrzymać niewielkie benefity na dalsze podróże.

Pomoc w planowaniu podróży

Chcecie odwiedzić Wietnam? Potrzebujecie kogoś, kto zaplanuje wakacje dla Was? A może potrzebujecie kilku wskazówek lub rozmowy? Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące podróży do Azji? Masz sugestie dotyczące bloga? Chcesz z nami współpracować? Szukasz pomocy lub chcesz się spotkać na kawę?

Zapraszamy do kontaktu.