TRANSPORT W TAJLANDII
Jak i czym się przemieszczać po Tajlandii?
Zapraszam również do poczytania ogólnie o Tajlandii
Znajdziecie tam trochę informacji o kraju, o wizach, kiedy najlepiej lecieć do Tajlandii, jaką kupić kartę SIM i wiele więcej! Będzie pojawiać się tu więcej treści, więc serdecznie zapraszam do zaglądania :)
Transport w Tajlandii - jak i czym się przemieszczać
Kiedy przyjeżdżasz do Tajlandii po raz pierwszy, ruch może wydawać Ci się dość choatyczny (dopóki nie pojedziesz do Wietnamu). Pędzące tuk tuki i skutery lawirujące między samochodami, wszechobecne korki w centrum dużych miast. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać szalone, ale poruszanie się po Tajlandii jest naprawdę prosze niż myślisz.
Przemieszczanie się na długich dystansach
Planując podróż do Tajlandii, nie można zapominać o odległościach między poszczególnymi destynacjami oraz o tym, że jeżeli lot trwa godzinę, to nie znaczy, że za godzinę będziecie na miejscu. Wiele razy, kiedy planujecie w 14 dni odwiedzić kilka miejsc - oddalonych od siebie często setki kilometrów, staram się Wam o tym przypominać. Z Bangkoku na północ - do Chiang Mai - jedzie się ponad 9 godzin samochodem. Autobusem, który robi przystanki na trasie - znacznie dłużej. Jeżeli chcesz się dostać drogą lądową z Bangkoku do Krabi lub na Phuket, podróż zajmie kilkanaście godzin. Właśnie dlatego najlepiej na długich dystansach wybierać samolot.
Samolot to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy środek transportu w Tajlandii. Linie lotnicze, z których najczęściej się korzysta, to AirAsia, Thai Lion Air, NokAir czy VietJet. Niektóre połączenia, jak bezpośredni lot z Bangkoku na wyspę Koh Samui, obsługuje wyłącznie Bangkok Airways, bowiem lotnisko na wyspie jest prywatne, a co za tym idzie - ceny tych lotów, wysokie.
Loty wewnętrzne
Pociągi
Pociąg to idealna opcja dla tych, którzy chcą oszczędzić. Na większych odległościach, jak przykładowo Bangkok - Chiang Mai, polecam wybierać przejazdy nocne i kupować miejsca w wagonach sypialnych. Dzięki temu wyśpicie się, zaoszczędzicie na noclegu i nie stracicie całego dnia na podróż.
Pociągiem możecie dostać się na północ Tajladnii - do Chiang Mai, do Kanchanaburi, do Pattayi, do Hua Hun, Chumphon, Surat Thani, ale także dostać się za granice - do Laosu czy Malezji. Rozkłady jazdy oraz ceny znajdziecie tutaj: railway.co.th
Autobusy i vany
Alternatywą dla pociągów - które z oczywistych względów, nie dojeżdżają do wszystkich miejsc - są autobusy. Nocne autobusy również kursują na długich trasach, jak na przykład z Krabi czy Phuket do Bangkoku czy z Bangkoku do Chiang Rai, jednak nie są one tak wygodne jak pociągi i po takiej drodze będziecie raczej mocno wymęczeni. Podróże autobusami zalecam raczej na krótszych odcinkach - do 4-6h. Podróż autobusem czy vanem z Phuket do Krabi, z Krabi na Koh Lantę, z Chiang Mai do Chiang Rai, jest jak najbardziej w porządku.
Połączeń autobusowych najlepiej szukać na 12go.asia. Poniżej wklejam Wam wyszukiwarę połączeń, dzięki czemu możecie sprawdzić sobie dojazd z dowolnego miejsca w Tajlandii.
Jak się dostać na wyspy?
Zależy na które, ale generalnie będzie to transport morski. Na mniejsze wyspy, jak na przykład Ko Poda czy Koh Hong w Krabi - dostaniecie się long tail boatem - czyli tajską łodzią z długim ogonem. Na bardziej oddalone wyspy, jak na przykład Koh Phi Phi, Koh Lanta czy Koh Lipe albo Koh Phangan - będzie to prom, katamaran albo speedboat. Na Koh Samui można na przykład dostać się także drogą powietrzną - czyli samolotem.
Prom to najdłuższa, ale najbardziej komfortowa opcja podróży, zwłaszcza dla osób z chorobą morską. Nie odczuwa się na nim kołysania oraz dużych fal. Jeżeli chcecie wybrać się na Koh Samui czy Phangan w czasie monsunu, to raczej nie wybierajcie speedboata czy katamaranu, który płynie szybciej, a spędźcie te 2-3h na promie, bo może Was nieźle wybujać. Już 2 metrowe fale sprawiają, że robi się nieciekawie, a załoga zaczyna rozdawać woreczki. Minusy promów - bagaże trzeba wnieść samemu. Jeżeli chodzi o speedboaty czy katamarany - zajmuje się tym obsługa. Na pokładzie tych większych speedboatów czy promów możecie kupić coś do picia oraz przekąski.
Warto też pamiętać, że większe wyspy mają zwykle porty z podestami, ale na mniejszych wysepkach lub podczas dużego odpływu, bywa tak, że trzeba wysiąść prosto do wody. Wówczas Wasze bagaże są zazwyczaj transportowane przez obsługę, a czasem podstawiane są traktory ze specjalną przyczepą, które zawiozą Was do brzegu, jak na przykład na Railay.
Jeżeli jedziecie w grupie, sprawdźcie czy Wasz hotel na wyspie nie oferuje transportu na wyspę. Może się okazać, że będzie to bardziej opłacalna opcja niż rezerwacja łódki. Przy dwóch osobach jednak raczej się to nie opłaca.
Jest to bardzo wygodna opcja. Dzięki opcji łączonej, Wasza podróż jest skrócona do minimum, a Wy nie musicie spędzać całego dnia szukając kolejnych transportów. Jeżeli na przykład w jednej podróży chcecie odwiedzić Krabi i Koh Samui, wystarczy na stronie 12go.asia zarezerwować opcję bus + prom. Dzięki temu wsiądziecie do autobusu w Krabi, wysiądziecie w porcie w Surat Thani i od razu pokierują Was do Waszego promu czy speedboata. Bardzo wygodna sprawa.
Transport łączony bus+prom
Transport w miastach i na wyspach
Czyli najwygodniejszy i najszybszy środek transportu w Bangkoku.Z lotniska śmiało możecie dojechać do centrum linią Airport Rail Link (ARL), a potem przesiąść się na system pociągów BTS i kontynuować podróż do miejsca docelowego. Będąc w Bangkoku, najczęściej korzysta się z kolejki BTS Skytrain, ponieważ obejmuje on obszar centrum: Sukhumvit, Silom i Sathorn oraz Siam Square. W Bangkoku funkcjonuje oczywiście również Bangkok Subway (MRT). Zalecam korzystanie z Google Maps, wszystkie linie i ich przystanki, są bardzo dobrze oznaczone na mapach.
Bangkok - metro i kolej miejska
Taksówki/Grab
Funkcjonują zarówno korporacje taksówkarskie oraz takie firmy jak Grab, czy Bolt. Polecamy szczególnie aplikację Grab, ponieważ w większości turystycznych miejsc w Tajlandii - działa on najlepiej.
Jeżeli chcecie dojachać z lotniska do hotelu - (nie licząc Bangkoku) zalecam wybór Graba, ponieważ często autobusy wahadłowe wysadzają wszystkich po kolei do hoteli i jeżeli Wasz będzie na końcu, to podróż może potrwać dwa razy dłużej. Jeżeli chodzi o dojazd z lotniska w Bangkoku, najlepiej sprawdzi się metro.
Na wyspach - jak Phuket czy Koh Samui, taksówki są o wiele droższe, a w niektórych miejscach możecie usłyszeć o mafii taksówkarskiej czy mafii tuk-tukowej. Jest to bardzo widoczne na Krabi. Tutaj, chcąc zamówić sobie Graba na aplikacji spod plaży Ao Nang, kierowca odmówi przejazdu lub skontaktuje się z Tobą abyś podszedł pod wskazany punkt - inny niż punkt odboiru na mapie. Zwykle będziesz musiał przejść nawet kilometr, bo “Grabowcy” obawiają się tuk-tukowej mafii.
W Bangkoku z kolei popularną formą transportu jest Bike Taxi, czyli skutery, które można zamówić przez aplikację Grab, dokładnie tak jak zamawiacie samochód. Pozwala to uniknąć korków i szybko dostać się do miejsca docelowego.
Tuk tuk
Tuk tuk to jest transport typowo dla turystów. Miejscowi raczej nie korzystają z tuk-tuków. Taka przejażdżka nie należy do najtańszych. Za zaledwie kilka kilometrów zapłacicie około 300 THB. Jazda takim tuk tukiem to jednak spora frajda i uważam, że nie można pominąć tej atrakcji, zwłaszcza będąc w Bangkoku.
Uważajcie jednak, jeżeli kierowcy będą proponować Wam jakieś wycieczki - zwłaszcza zbyt tanio albo jeżeli będą mówić Wam, że dana atrakcja, którą chcecie odwiedzić jest dziś nieczynna. Zazwyczaj nie jest to prawda, atrakcja jest otwarta, a oni proponują Wam wycieczkę, na której przepłacicie, ale za to zarobi i taksówkarz i jego kilku kolegów po drodze. Nie dajcie się naciagnąć. Niech taksówkarz będzie Waszym kierowcą, nie przewodnikiem. Chyba, że kupicie stosowną wycieczkę online, jakich pełno. Nie wierzcie przypadkowym kierowcom spotkanym na ulicy, zwłaszcza w bliskiej okolicy Pałacy Królewskiego czy w innych mocno turystycznych dzielnicach.
Songthaew
Songthaew, dosłownie znaczy dwa rzędy siedzeń. Ta nazwa dość obrazowo go opisuje, bo jest to taki otwarty pick-up z dwoma ławeczkami, które mieszczą ok. 8 osób. Ten środek transportu jest bardzo popularny w wielu miejscach w Tajlandii. Spotkacie czerwone, żółte, niebieskie, zielone i kilka innych.
W niektórych miejscowościach, np. w Hua Hin czy Pattaya, songthaewy kursują na ustalonych trasach - jak autobus i mają dość niską cenę biletów 20 - 50 THB. Na wyspach, takich jak choćby Koh Samui, gdzie nie ma żadnej konkurencyjnej formy transportu, ceny wahają się od 100 do 400 THB na małych odcinkach.
Nie są to do końca publiczne transporty, choć miejscowi często z nich korzystają. Taki pojazd możecie sobie wynająć u kierowcy nawet na cały dzień, aby woził Was z miejsca na miejsce.
Motorek Saleng
Jest to motorek z boczną nakładką z siedzeniami. Raz zapakowaliśmy się w taki motorek ze sporą ilością bagazy we dwójkę. Jeździliśmy też nimi we czwórkę ze znajomymi, więc są całkiem pakowne. Trochę gorzej jednak z podwoziem, więc raczej nie są zalecane na większe i ekstremalne dystanse, np. pod górkę.
Zwykle z takich motorków korzysta się w Krabi czy na mniejszych wyspach, jak na przykład Koh Muk. Pokonuje się na nich raczej małe - kilkukilometrowe trasy. Są one tańsze niż tuk tuki. Zwykle zapłacicie za przejazd 100 do 200 THB.
W większości jednak te motorki mają zastosowanie w życiu codziennym mieszkanców - służąc za transport większych zakupów, różnych towarów czy całej rodziny.
Wynajem samochodu/skutera
Wynajem samochodów i skuterów w Tajlandii jest bardzo popularny i opłacalny, zwłaszcza jeżeli chodzi o skuter. Należy oczywiście mieć do tego stosowne uprawnienia, czyli prawo jazdy odpowiedniej kategorii (międzynarodowe lub tajskie). Pamiętajcie, ze prawo jazdy kategorii B nie uprawnia w Tajlandii do prowadzenia skuterów.
Jeżeli nie macie stosownych uprawnień, a mimo to zdecydujecie się na wypożyczenie skutera - “bo kazdy tak robi” - pamiętajcie, że mandat może zapłacicie niewielki, ale żadna ubezpieczalnia nie wypłaci Wam odszkodowania i nie pokryje kosztów ew. wypadku.
Przed wypożyczeniem pojazdu w Tajlandii:
upewnij się, że masz odpowiednie uprawnienia
sprawdzaj najnowsze opinie wypożyczali (4,6 - 5,0 na Googlu)
zrób zdjęcia lub video pojazdu przed pierwszą jazdą, sprawdź jego stan, hamulce, światła, jak otwierać wlot paliwa
będziesz poproszony o depozyt lub pozostawienie paszportu - staraj się aby zostawiać pieniądze lub kserokopię dokumentu
kask - pamiętajcie o noszeniu kasku - zanim wsiądziecie na skuter, przymierzcie kilka i wybierzcie taki, który nie jest za luźny i nie uwiera Was
Wynajem samochodu z kierowcą
Wynajem samochodu z kierowcą to bardzo popularna opcja. Można wynająć samochód, minivana dla 8-10 osób czy większego vana na 13 lub więcej osób. Jeżeli podróżujecie większą grupą lub cenicie sobie komfort i swobodę zwiedzania lub jesteście krótko w jakimś miejscu i nie chcecie niczego przegapić, polecam tę formę transportu. Jest to popularna opcja w kazdym miejscu w Tajlandii, zarówno w Bangkoku, Chiang Mai, Krabi, na Phuket czy na Koh Samui.
Dla przykładu poniżej podlinkowałam takie opcje w różnych regionach.
Dzięki, że wpadłeś/aś. Jeżeli uważasz, że treści są dla Ciebie przydatne, odwdzięcz się małą kawką lub daj znać poprzez udostępnienie na swoich mediach społecznościowych.
Będzie nam miło, jeżeli zaobserwujesz nasz na instagramie oraz na facebooku. Staramy się przekazywać jak najbardziej aktualne treści - nie tylko z Tajlandii, ale także z innych krajów, które odwiedzamy.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu swojej własnej podróży do Tajlandii, napisz do nas, chętnie pomożemy 😊
Pomoc w planowaniu podróży
Chcecie odwiedzić Tajlandię? Potrzebujecie kogoś, kto zaplanuje wakacje dla Was? A może potrzebujecie kilku wskazówek lub rozmowy? Jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Skontaktuj się z nami
Masz pytania dotyczące podróży do Azji? Masz sugestie dotyczące bloga? Chcesz z nami współpracować? Szukasz pomocy lub chcesz się spotkać na kawę?
Zapraszamy do kontaktu.