Kiedy jechać do Tajlandii?

P O G O D A

Kiedy jechać do Tajlandii?

Temat jest głęboki i szeroki jak rzeka. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i oczekujesz oraz jakie są Twoje możliwości budżetowe. Tajlandia to bardzo duży i długi kraj. Kazdy region ma swój własny mikroklimat i cechuje się inną pogodą w innym czasie, zatem Kraj Uśmiechu można odwiedzić niemal przez cały rok.

Warto jednak wiedzieć, w które regiony należy się udać, aby szukać:

A – najlepszej pogody

B – małej ilości turystów

Jeżeli chodzi o północ Tajlandii – najlepszy okres jest od września do lutego (jednak wtedy jest najwięcej turystów). Warto unikać podróży w lipcu i sierpniu, ponieważ jest pora deszczowa i część atrakcji może być niedostępnych, jednak wodospady są wtedy najpiękniejsze, a pola ryżowe zielone. Na wiosnę z kolei wypalane są trawy, zatem powietrze jest bardzo niezdrowe i zaleca się zakładanie osłony na twarz, a nawet niewychodzenie z domów, co zdecydowanie utrudnia cieszenie się urokami natury, dla której ewidentnie tam przyjeżdżamy.

Bangkok ma dobrą pogodę niemal cały rok, a deszcz nie jest przeszkodą, ponieważ zwiedza się głównie świątynie i muzea – da się przeżyć nawet w płaszczu przeciwdeszczowym. Pamiętajcie jednak, że przełom marca i kwietnia to upały nie do zniesienia, a w kwietniu odbywa się słynny na cały świat festiwal Songkran, który w Bangkoku przybiera ogromne rozmiary, które nie dla każdego są przyjemnymi obchodami, zwłaszcza jeżeli w tym czasie macie lot. Miasto jest wówczas jeszcze bardziej zakorkowane, więc transport na lotnisko może trwać klka godzin, a noclegi klasycznie – bardzo drogie.

Koh Samui/Koh Phangan/ Koh Tao – cudowna pogoda przez większą część roku – od lutego do połowy września jest niemal idealnie. Warto mieć z tyłu głowy upały w marcu i kwietniu. Sezon jest tutaj między czerwcem a sierpniem – wówczas jest najwięcej turystów. Pada mniej więcej od połowy września do stycznia. Jeżeli zdecydujecie się na podróż poza sezonem pamiętajcie, żeby wybierać podróż promem zamiast speedboata, ponieważ fale mogą być tak duże, że podróż mniejszym stateczkiem może być – delikatnie mówiąc – mało komfortowa.

Krabi/Phuket/Koh Lanta – najkrótsze okno pogodowe - sezon zaczyna się mniej więcej od połowy listopada i trwa do lutego. Upały klasycznie w marcu i kwietniu, a potem przychodzi monsoon, duże fale, wilgotność oraz deszcze. Jeżeli będziecie uparci i zdecydujecie się odwiedzić rejon Morza Andamańskiego podczas naszego polskiego lata pamiętajcie, że podczas pory deszczowej niektóre wyspy są zamykane. W sierpniu czy wrześniu nie zobaczynie słynnej Zatoki Maya Bay, a jeszcze wcześniej zamykane są wyspy takie jak Symiliany czy wyspy Surin niedaleko Khao Lak. 

Jeżeli chcesz oszczędzić trochę kasy, ale przede wszystkim uniknąć tłumów – warto lecieć na Koh Samui na początku września lub na przełomie maja/czerwca albo na Krabi na przełomie października i listopada. Pamiętaj, ze w tym czasie mogą zdarzyć się krótkotrwałe deszcze. Nie powinny jednak zrujnować Twojego urlopu, ponieważ nie są to już długotrwałe opady, a krótkie ulewy, któe oczyszczają powietrze. Unikaj długich weekendów, jak majówki oraz przerwy świątecznej (Boże Narodzenie, Sylwester) oraz czasu ferii zimowych. Wiele rodzin z dziećmi wykorzystuje te 2 tygodnie na podróż do Tajlandii, przez co ceny biletów są wyższe. Najgorsze miesiące na odwiedziny Morza Andamańskiego – lipiec, sierpień, wrzesień, Zatoki Tajlandzkiej – październik, listopad, grudzień.

Oczywiście “na papierze”. Dobrze wiemy, że pogoda na całym świecie uwielbia od jakiegoś czasu płatać figle i nie jesteśmy w stanie jej do końca przewidzieć.

Oczywiście zdarza się, że podróżując poza sezonem, trafimy na piękne okno pogodowe. Jeżeli Wam się to uda, naprawdę pozazdrościć, jednak może się zdarzyć też tak, że przez silne wiatry Wasz samolot będzie musiał lądować w innym miejscu (nawet innym kraju), mogą zdarzyć się także podtopienia i nieprzejezdne drogi. Pamiętajcie, że pora deszczowa, to nie jest zwykły deszcz. To naprawdę bardzo intensywne ulewy, spore fale na morzu, to czasem brak prądu, brak transportów w niektóre miejsca, zamknięte atrakcje, wyrzut śmieci na plaże, wzburzona woda bez turkusowego koloru, to silny wiatr, to śmierdzące wilgocią domki i budzenie się z bolącą głową, to duża wilgotność i ciągle mokre ubrania, to zmasowane ataki komarów, a nawet pijawek. W moim przypadku wakacje w porze deszczowej na Sri Lankę - mimo że mamy też piękne wspomnienia - skończyły się zapaleniem pęcherza i kilkutygodniową wysypką alergiczną na tylnej stronie ud od siedzenia w busach (ciągle padało - mokre rzeczy). 

Dlatego w miarę możliwości, strajcie się wybierać urlop poza szalejącym monsunem, zwłaszcza gdy Wasz urlop jest krótki 2-3 tygodnie. Jeżeli wybieracie się do Tajlandii na dłużej 2-3 miesiące, nie planujecie codziennych aktywności, jakoś przeżyjecie, spędzając czas na balkonie, grając w karty czy w bilarda, popijając piwko w jednym z barów. Jeżeli to krótki wyjazd, moim zdaniem szkoda tych kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy, które wydacie na całą podróż, naprawdę szkoda. Lepiej dołożyć 1000 zł do droższych lotów w sezonie, niż wydać 1000 zł mniej i siedzieć w hotelu. To tylko moja prywatna opinia.

Cokolwiek wybierzecie, życzę Wam wspaniałych wakacji i dużo słoneczka ☀️ 

mapa pogodowa Tajlandia
mapa pogodowa Tajlandia
pogoda w Tajlandii
pogoda w Tajlandii
plaża w Tajlandii
plaża w Tajlandii

Nie zapomnijcie śledzić naszego instagrama, na którym dzielimy się z Wami naszą codziennością. Znajdziecie tutaj materiały pogodowe z Tajlandii, Wietnamu i innych krajów na przestrzeni ostatnich dwóch lat

Pomoc w planowaniu podróży

Chcecie odwiedzić Tajlandię? Potrzebujecie kogoś, kto zaplanuje wakacje dla Was? A może potrzebujecie kilku wskazówek lub rozmowy? Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Skontaktuj się z nami

Masz pytania dotyczące podróży do Tajlandii? Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu podróży? Chcesz z nami współpracować?

Zapraszamy do kontaktu.