Kecak Dance
Tradycyjny balijski taniec
Kecak Dance to tradycyjny balijski taniec, który jest wykonywany przez 50–100 tancerzy, ubranych jedynie w sarongi w kratkę (kain poleng).
Tancerze są obecni przez cały spektakl i pełnią rolę chóru lub nawet orkiestry. Wydają oni charakterystyczne dźwięki „chak” oraz wykonują ruchy rękami, co nadaje całemu przedstawieniu odpowiedniego tempa za każdym razem, kiedy zmienia się scena.
Taniec Kecak odbywa się zazwyczaj na otwartej przestrzeni, o zachodzie słońca. Jest to bardzo ciekawy, wręcz hipnotyzujący spektakl, który wprowadza nas do balijskiej kultury i pozwala doświadczyć jej za pomocą sztuki.
Skąd się wywodzi?
Taniec Kecak wywodzi się ze starożytnego balijskiego rytuału zwanego Sanghyang, mającego na celu odpędzenie złych duchów lub odpędzenie złych duchów, w wyniku którego tancerze wpadają w trans. Taniec pojawił się po raz pierwszy w 1930 roku, kiedy to pewien balijski tancerz - Wayan Limbak współpracował z niemieckim malarzem Walterem Spiesem, aby stworzyć dramat oparty na wspomnianym rytuale Sanghyang. Wybrali się oni ze swoim przedstawieniem w światową trasę koncertową, dzięki czemu taniec ten stał się popularny.
O czym jest?
Taniec Kecak to przedstawienie historii miłosnej Ramy i Sity, zaczerpniętej z legend Ramajany. Opowiada historię walki Ramy z Hanomanem,
białą małpą, ratującą Shintę porwanego przez Rahwanę.
Dramatyczna scena jest przedstawiana, gdy Hanoman zostaje schwytany przez żołnierzy i umieszczony w kręgu ognia, aby spalić go żywcem.
Zamiast spłonąć na kawałki, wojownik białej małpy pozostaje nietknięty i wybucha tylko po to, by zamiast tego spalić pałac Rahwany. W ten sposób rozpoczęła się bitwa pomiędzy obiema siłami.
Początkowo Rahwanie i jego żołnierzom udaje się podbić Ramę. Jednak Sugriwa i Hanoman następnie przychodzą z pomocą Ramie wraz z resztą małpich oddziałów, aby raz na zawsze pokonać złego króla.
Gdzie zobaczyć?
Taniec Kecak jest regularnie wykonywany w wielu miejscach na całej wyspie Bali. Jednak najlepszym miejscem do obejrzenia tego spektakularnego przedstawienia jest Pura Uluwatu, gdzie codziennie wykonywany jest taniec, a w tle dramatyczny zachód słońca. Taniec można również znaleźć w wielu innych świątyniach, jak np. w Ubud Palace. Będąc w okolicy na pewno spotkacie panów czy panie z ulotką-biletem do kupienia.
Koszt dla jednej osoby to od 100 000 IDR - 150 000 IDR.